С онлайн историческия маршрут „Софийските училища“ ви каним заедно да опознаем историята, архитектурата и важните личности и събития, свързани със софийските училища от миналото и от днес. Проектът се реализира с подкрепата на Столична Община като поредица от 12 онлайн събития в две основни части:
– Първа част – исторически преглед на периодите, събитията, личностите и архитектурните течения в сферата на образованието от средата на XIX до втората половина на XX век;
– Втора част – детайлно представяне на емблематични софийски училища и запознаване с тяхната роля в обществения и културен живот на града и страната. Тук се припомнят и имената и делата на исторически личности, учили или работили в даденото училище, както и патроните на всяко учебно заведение.
По време на епизодите представяме актуални снимки и видео с фасадите и интериора на сградите в наши дни, така че училищата да „отворят врати“ за обществеността.
Показваме и архивни материали – стари фотографии и пощенски картички, планове и чертежи. Специално внимание обръщаме на проявените архитектурни стилове и течения – неокласицизма със зданието на старата Първа мъжка гимназия, романтичния сецесион с някои от най-красивите училищни сгради, практичния модернизъм с функционално издържани постройки. И докато се вглеждаме във фасадите на училищните сгради, правим паралелите между различните архитектурни периоди. Всички истории се разказват и представят по интригуващ начин от авторите на проекта Здравко Петров и Сребрина Тимофей. А, вие, нашите зрители и съмишленици, имате възможността да споделяте свои лични истории или познания за съответния период/училище. Желанието ни е събитията да бъдат и диалог за паметта, съхраняването и опазването на архитектурното, а и на духовното наследство в града.
С онлайн поредицата се стремим да провокираме любопитството ви към иначе подминавани в ежедневието сгради, към недостатъчно познати исторически личности и събития, изградили облика на града. По този начин се надяваме да спомогнем за по-пълноценното припознаване на културното наследство в столицата като споделена обществена ценност. Всички епизоди се излъчват на живо във Facebook страницата Historical Routes Sofia, а впоследствие са достъпни за неограничено време и неограничено ползване във Фейсбук, Ютюб и тук в historicalroutes.bg.
Основната цел на проекта е да представи, популяризира и допринесе за обществения интерес към културното наследство в сферата на образованието. Конкретните цели са:
– Привличане на общественото внимание към културното наследство чрез разкриване на неговия принос за общността в духовен, културен, образователен и икономически аспект;
– Припомняне на значими фигури, изградили образованието и облика на столицата;
– Запознаване на широката публика с архитектурните стилове и течения в града;
– Отваряне на диалог за проблематиката при опазването на културното наследство и за културните процеси;
– Развиване способностите на аудиториите за по-дълбоко разбиране и интерпретиране на културното наследство;
– Стимулиране интереса на децата и младежите към културното наследство;
– Подчертаване значението на образованието като важна база за изграждането на всеки съвременен човек и утвърждаването му като личност;
– Осигуряване достъп до култура на максимален брой зрители в интернет среда, което е изпълнение на хоризонталната политика „Иновации и отваряне“.
– Първият епизод разказва за първите възрожденски училища, въвеждането на взаимноучителната метода, откриването на първото класно училище и първото девическо училище в София, както и за просвещенската роля на бележитите Захарий Круша и Сава Филаретов. Благодарение на гостоприемството на 127 СУ „Иван Николаевич Денкоглу“ историята на големия български благодетел се представя вътре в училището.
– Вторият епизод ни отвежда в първите години след Освобождението и разказва как стъпка по стъпка образованието се превръща в основен приоритет на младата столица. Отделено е специално внимание на емблематичните Първа мъжка гимназия и Първа девическа гимназия – създаването им като институции и изграждането на техните първоначални сгради. Представени са вдъхновяващи личности, стоящи зад развитието на просветата, включително Александър Теодоров-Балан, Станимир Станимиров, Екатерина Каравелова, Елисавета Консулова-Вазова и още.
– Третият епизод е посветен на столичните училища от началото на XX век, „облечени“ в красивата архитектура на стила сецесион с неговите изящни мансарди, кулички и орнаменти. Подробно е представена една от най-големите обществени поръчки за строителство на училищни сгради в историята на Столична община, завещала поредица от забележителни здания като 6 ОУ „Граф. Н. П. Игнатиев“, 38 ОУ „Васил Априлов“, 120 ОУ „Г. С. Раковски“ и други. Припомнени са историите на значими личности и реформатори с принос към просветата в този период като Йосиф Ковачев и професор Иван Шишманов.
– Четвъртият епизод проследява развитието на образованието и училищната архитектура в периода между двете световни войни, включително по времето на знаменития софийски кмет инж. Иван Иванов. Акцентът е поставен върху активното строителство на модерни училища, представяни като „училища-дворци“ от тогавашния печат. Благодарение на гостоприемството на Професионална гимназия по облекло „Княгиня Мария Луиза“ се разхождаме из едно училище от 1938 година.
– Петият епизод проследява развитието на образованието през социалистическия период и ще представи архитектурни образци от 50-те, 60-те и 70-те години. Показват се архивни материали, свързани с построяването на поредица училища в края на 50-те и началото на 60-те години. Не на последно място, благодарение на гостоприемството на Висшето училище по телекомуникации и пощи, се разхождаме из коридорите, залите и кабинетите на едно училище със 140-годишна история.
– Шестият епизод представя един любопитен дял на софийското образование отпреди Втората световна война – чуждестранните училища в столицата. Подредени са стари снимки и пощенски картички от италианското училище „Опера Про Ориенте“, германското училище на улица „Париж“, френския колеж „Свети Йосиф“ и други. Благодарение на гостоприемството на Американския колеж в София се разхождаме из архитектурния комплекс на училището, построен през 20-те години по проект на талантливия архитект Георги Апостолов.
– Седмият епизод е посветен на необятната история на един от символите на нашата столица – Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Представени са различните етапи от развитието на висшето училище от неговото създаване до Втората световна война, както и историческите сгради, които са били негов дом. Специален акцент на епизода са животът и делото на братята Евлоги и Христо Георгиеви, без чието завещание нямаше да имаме емблематичната сграда на Ректората на университета.
– Осмият епизод е изцяло посветен на Военното училище в София, днес Военна академия „Г.С. Раковски“. Благодарение на гостоприемството на Академията виждаме отблизо и отвътре великолепната сграда на първото военно висше училище в страната. Проследени са различните етапи от неговото развитие – от първите стъпки за създаването му чак до наши дни. Представени са непознатите истории на най-заслужилите му дарители като генерал-майор Иван Кишелски, полковник Панайот Ангелов, д-р Стефан Сарафов и други.
– Деветият епизод представя забележителните здания на два от старите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – Агрономическия и Ветеринарно-медицинския. Двете сгради са образци на образователната архитектура през 20-те години, като Агрономическият факултет е проект на знаменития архитект Георги Овчаров. Проследени са и богатите биографии на личности като Янаки Моллов и Иван Странски, оставили значителен принос за развитието на първото българско висше училище.
– Десетият епизод представя историите на три от най-красивите училища в София, изградени с елегантната архитектура на сецесиона в началото на XX век – 20 ОУ „Тодор Минков“, 120 ОУ „Георги Раковски“ и 38 ОУ „Васил Априлов“. Благодарение на гостоприемството на 20 ОУ „Тодор Минков“ и 120 ОУ „Георги Раковски“ минаваме по техните коридори и стълбища, съхранили оригинални детайли с почерка на големите архитекти Георги Фингов, Димо Ничев и Никола Юруков.
– Предпоследният епизод насочва погледите на зрителите към едно от най-представителните училищни здания в столицата – сградата на старата Търговска гимназия, днес наследена от Националната финансово-стопанска гимназия. Посочени са основни етапи и важни личности от историята на училището, основано по инициатива на Софийската търговско-индустриална камара. Специално внимание е отделено на забележителната архитектура на сградата, резултат от таланта и работата на архитектите Михаил Пушкаров и Никола Костов, както и на скулптора Кирил Шиваров. Благодарение на гостоприемството на ръководството е показан и интериорът.
– Последният епизод е посветен изцяло на едно от най-красивите и най-непознатите училища в столицата – Софийската духовна семинария „Свети Йоан Рилски“. Благодарение на гостоприемството на Духовната семинария, великолепното здание „отваря врати“ за зрителите, които могат да разгледат сградата отвътре. Отделено е заслужено внимание на проектанта на сградата – архитект Фридрих Грюнангер, който е един от най-видните архитекти на София в началото на XX век и също така проектира храма „Свети Йоан Рилски“ в парка на Семинарията.
Проектът е реализиран
с подкрепата на Столична Община