+321 123 4567
info@test.com
My Account
  • Начало
  • За Нас
    • Мисия
    • Екип
  • Истории
  • Маршрути
  • Събития
  • Книгата
  • Контакт
  • Абонирай се

Къщата с „короната“

Къщата с короната

Архитект: ?
Година: ок. 1900
Адрес: бул. “Княз Александър Дондуков” № 13

Къщата с “короната” е изящно украшение на булевард “Дондуков”, с което можем да се върнем в началото на миналия век и времената на “хубавата епоха” (от фр. Belle Epoque). Сградата е построена на границата между XIX и XX век, когато София енергично се променя, а по столичните улици израстват все повече и повече красиви сгради с кулички, куполи и мансарди. А ако за миг си представим и красивите стълбове, носещи електрическите лампи и трамвайните жици, успешно ще пресъздадем образа на по-големите софийски улици през първите десетилетия на XX век, включително на булевард “Дондуков”. На старата картичка по-долу се вижда булевард “Дондуков” по това време – след пресечката му с улица “Търговска” в посока изток.

Стари картички София

Семейната сграда на Георги Георгов (сградата вероятно е принадлежала на различни представители на рода Георгови през годините) е имала своя “дух на мястото”, който я е запазил при реконструкциите и изграждането на нови сгради по булеварда след 1944 г. Същото се отнася и за някогашната сграда на Пражката кредитна банка. Двете постройки се издигат на една строителна линия в контраст с разположената между тях многоетажна сграда от социалистическия период, която с нов градоустройствен замисъл е отдръпната зад обширен тротоар. Но къщата на Георгов би била архитектурна находка на всяка една софийска улица заради ъгловата еркерна кула, чийто остър връх е “отрязан” и оформен като същинска “корона” от ковано желязо. Красотите на сградата не свършват дотук заради неповторимите фасади, които пресъздават “игра” с различни декоративни елементи и мотиви. По релефните стени се редуват изпъкнали пиластри с коринтски капители и лъвски глави (по фасадата откъм булеварда), извити или триъгълни фронтони. Между пиластрите е оформена елегантна лоджия за удобство и престиж на семейството на Георгови.

Къщата с короната

Георги е роден във Велес и е учил земеделие в Хърватия и Чехия. След Освобождението започва да работи за развитието на българското земеделие и като държавен служител, и като предприемач. Той е бил сред създателите на първите образцови стопанства в страната и член на природонаучни дружества, търгувал е със сортови семена и е бил директор на застрахователно дружество “Ню Йорк”. Но не само той е писал историята на велешкия си род. Баща му е бил деец за църковна независимост и участник в Кресненско-Разложкото въстание. Брат му Илия е бил депутат, а другият брат Иван, с впечатляващото си образование от Виена, Йена, Женева и Лайпциг, е бил ректор на Софийския университет. Управлявал е най-дълго време преди 1944 г. – пет едногодишни мандата. Разделяме се с тази софийска къща, за наша радост наскоро обновена, така че и тя да ни напомня за българите отпреди век, работили и строили за себе си, но и за общия – българския прогрес.

05.10.2017

Абонирайте се за нашия е-бюлетин.
Използваме информацията, за да Ви предоставим подходящо съдържание. Може да се отпишете по всяко време.

© 2022 Фондация “Исторически Маршрути” с ЕИК 206991905. Всички права запазени. Политики за поверителност.

ул. Манастирска No 8А, вх. А, ет. 1, ап. 2
София 1111
България
contact@historicalroutes.bg
+359 899 40 12 57

Фондация “Исторически Маршрути” е посветена на вдъхновенията и поуките от хилядолетната история на България с цел да повиши културата, просветата и да даде ценностни устои в обществото. Ние проследяваме различните периоди от развитието на страната и ги представяме не по отделно, а в единството на тяхното съществуване и въздействие. Мисията ни е проучването, представянето и популяризирането на културното наследство в българските градове с неговото разнообразие от археологически и архитектурни ценности от различни периоди. В сърцевината на тази мисия е създаването, дигитализирането и осигуряването на свободен публичен достъп до оригинално образователно съдържание за сгради с архитектурна и историческа стойност, стилове и течения в изкуството, както и за бележити личности, изградили облика на българските градове и градска култура.