+321 123 4567
info@test.com
My Account
  • Начало
  • За Нас
    • Мисия
    • Екип
  • Истории
  • Маршрути
  • Събития
  • Книгата
  • Контакт
  • Абонирай се

Сграда №4: Домът на Йордан Джумалиев

Домът на Йордан Джумалиев

Година: 1888
Архитект: Петер Паул Бранг
Адрес: ул. “Леге” 3

На улица „Славянска“ се намира една изящна къща от далечната 1888 г., запечатала по старата си фасада почерка на архитект Петер Паул Бранг и историята на Йордан Джумалиев. Австрийският архитект, прекарал голяма част от живота си във Виена, проектира един от малкото запазени образци на неокласическата архитектура в София (виж и предишната сграда от рубриката). И тук виждаме неотменимото за това архитектурно време балконче с парапет от ковано желязо, но по-различно заради трите носещи конзоли, оформени като грифони. На това балконче някога се е показвал и собственикът на къщата – русенецът Йордан (Юрдан постарому) Джумалиев.

Той е бил участник в Априлското въстание, а малко след това и преводач в руската главна квартира по време на Руско-турската война през 1877-78 г. От това време е една от легендите за Джумалиев – че е бил адютант на самия руски император Александър II и след смъртта на императора, младият Йордан получава част от неговото завещание, напълно достатъчна за първоначален капитал. В средата на 80-те години вече е в София, където до смъртта си през 1914 г. е дързък предприемач в различни начинания – има важна роля в строителството на жп линията Цариброд-София-Вакарел, прави успешни имотни сделки и управлява Джумалиевата мелница на улица „Черковна“. Тя, макар че не е построена от него, носи името му години след неговата смърт. В биографията на Джумалиев не липсват и несполуки, натрупани огромни дългове и съдебни спорове с бивши партньори и кредитори, но въпреки това, той остава в историята като един от най-успешните български предприемачи на границата на XIX и XX век.

03.06.2020

Домът на Йордан Джумалиев
Обратно към сградите
Абонирайте се за нашия е-бюлетин.
Използваме информацията, за да Ви предоставим подходящо съдържание. Може да се отпишете по всяко време.

© 2022 Фондация “Исторически Маршрути” с ЕИК 206991905. Всички права запазени. Политики за поверителност.

ул. Манастирска No 8А, вх. А, ет. 1, ап. 2
София 1111
България
contact@historicalroutes.bg
+359 899 40 12 57

Фондация “Исторически Маршрути” е посветена на вдъхновенията и поуките от хилядолетната история на България с цел да повиши културата, просветата и да даде ценностни устои в обществото. Ние проследяваме различните периоди от развитието на страната и ги представяме не по отделно, а в единството на тяхното съществуване и въздействие. Мисията ни е проучването, представянето и популяризирането на културното наследство в българските градове с неговото разнообразие от археологически и архитектурни ценности от различни периоди. В сърцевината на тази мисия е създаването, дигитализирането и осигуряването на свободен публичен достъп до оригинално образователно съдържание за сгради с архитектурна и историческа стойност, стилове и течения в изкуството, както и за бележити личности, изградили облика на българските градове и градска култура.