Концепция за създаване и издаване на книга с автор Здравко Петров.
Каква е основната идея?
Книгата ще проследява три исторически маршрута на София, които разказват историята на столицата чрез нейната стара архитектура. Именно старите сгради въплъщават духа на отминалите времена и са най-сигурният начин да разберем и дори усетим историята. Книгата ще предложи три различни исторически маршрута:
(1) Софийски домове – в този маршрут преобладават старите софийски къщи с красиви фасади и интригуващи истории зад тях;
(2) Софийски „дворци“ – тук дворците са в кавички и се отнасят към следите от представителната римска архитектура в Улпия Сердика, внушителни сгради като банки, застрахователни дружества, Народния театър, както и монументалната сталинска архитектура на Ларгото;
(3) Женски пазар – маршрутът е очертан по протежението на пазара с множество отклонения в съседни улици и с неразказани истории за живота на еврейски фамилии, български генерал, министър на правосъдието, софийски кмет и много други. Всичко това се случва сред непознати, но красиви фасади, дело на бележити български и австро-унгарски архитекти.
Първият маршрут започва от Орлов мост, преминава през улици като „Шипка“, „Оборище“, „Врабча“ и „Московска“, за да събере в общ разказ историите за предприемачи, кметове и министри. Крайната точка на Софийските домове – градината на Руската църква, е начало на Софийските „дворци“. Вторият маршрут разкрива различните епохи на Ларгото, банките по улиците „Леге“ и „Александър I“, пресича градската градина и завършва по булевард „Цар Освободител“ със символите на българската държавност.
Третият маршрут започва от най-важната порта на София в края на XIX век и началото на XX век – Лъвов мост, заобикаля великолепния храм „Свети Свети Кирил и Методий“, следва пазара и сецесионовите къщи около него, преминава по „Екзарх Йосиф“, около Халите, по „Пиротска“ до въздействащата сграда на старата Oкръжна палата, днес Mинистерство на земеделието.
Първите два маршрута са разказани в уебсайта historicalroutes.bg с автор Здравко Петров – автор и на настоящото предложение – https://historicalroutes.bg/map/. Historicalroutes.bg е дигиталното пространство на историческите маршрути. В уебсайта освен, че е представена концепцията на маршрутите, периодично се публикуват статии за отделни сгради и личности.
Защо създадох историческите маршрути?
Моята кауза е преоткриването на София с нейното архитектурно разнообразие, което разказва „шарената“ история на българската столица. Защо точно София? Защото е единственият град, който има царски Дворец (преустроен османски конак и по-късно седалище на комунистическия лидер Георги Димитров), антични римски улици и ансамбъл на сталинската архитектура в рамките на 500 метра. Защото красивото „лице“ на българския прогрес от края на XIX и началото на XX век – сецесионовата архитектура, се издига редом до жилищните кооперации на модернизма от 1930-те години. Казано накратко, за да преоткрием, а защо не и да обикнем София такава каквато е с нейните исторически периоди, архитектурни стилове и цветове.
Защо тази книга ще бъде различна?
За разлика от повечето издания за история или културно наследство, тук отделните сгради, личности и събития няма да бъдат отделни щрихи, а събрани в общ маршрут, който показва в едно вълнуващо преживяване града и неговата история. И още за маршрутите:
(1) те представят София от Античността до времето на сталинския „барок“ от 1950-те години и дори след това. Неслучайно картата на маршрутите е толкова цветна – всеки един цвят обозначава различен исторически период – https://historicalroutes.bg/map/;
(2) там са софийски сгради, които често подминаваме без да познаваме;
(3) някои от познатите обекти ще бъдат представени чрез непознати истории и с често незабелязваните им архитектурни детайли;
(4) в тях има различни типове обекти, вкл. къщи, банки, застрахователни дружества, административни сгради, паметници;
(5) с тях се припомнят вълнуващите и често драматични и трагични съдби на техните архитекти – останали незаслужено непознати или забравени.
Какво ще бъде съдържанието?
- Историческите маршрути – какво и защо?
Представяне на идеята и вдъхновенията зад историческите маршрути и книгата
- Как очертахме историческите маршрути на София?
Представяне на историческите маршрути като издирване на различни истории
- Софийските домове
- Софийските „дворци“
- Шарения Женски пазар
Представяне на обектите според последователността на трите маршрута
- Картите на трите маршрута
Как ще се оформи изданието?
Книгата ще съчетава форматите на албум и пътеводител или албум-пътеводител – едновременно красиво представен, но и практичен. Примерният формат ще бъде А5. След въвеждащите раздели ще се премине към последователно представяне на обектите от трите маршрута в съответствие с приложените карти. Всеки обект ще бъде представен чрез текстова част и поредица от снимки на автора в общ план или детайл. Примерно представяне на отделни сгради по маршрута може да бъде намерено на https://historicalroutes.bg/sites/.
За някои от улиците или сградите по маршрута ще бъдат направени и исторически реконструкции и сравнение на минало и настояще. Например, ще бъде направена реконструкция на изгубената улица „Търговска“, заменена след 1944 г. с градоустройствения ансамбъл на Ларгото. За тази цел ще бъдат приложени карта на автора и стари пощенски картички от личната колекция на автора.
Съдържанието няма да дублира, а ще кореспондира с провежданите беседи по маршрута, тъй като беседите следват определени позиции между сградите, докато книгата ще следва отделните сгради.
Какво се случи с маршрутите до момента?
По първите два маршрута в продължение на една година се организират исторически беседи, водени от автора Здравко Петров. Подобни беседи ще започнат и по най-новия, трети маршрут. Под формата на разходка се представят и дискутират фасадите и историите, така че опознаването на историята се превръща в цялостно преживяване за участниците. Отзиви на участници и медии могат да бъдат прочетени на https://historicalroutes.bg/besedi/. Уебсайтът е свързан и с развитието на facebook страница с близо 7 000 последователи и редовни публикации с висока популярност. Facebook страницата ще бъде платформа за популяризирането на бъдеща книга.